הורים רבים מוצאים עצמם חסרי אונים ומלאי שאלות כשהם עומדים בפני סיטואציות יום-יומיות שמתרחשות עם ילדיהם. הדרכת הורים היא תהליך ייעוצי בו הורים לילדים ומתבגרים יכולים להעלות את הבעיות איתן הם או הילדים מתמודדים, ולקבל כלים מעשיים שיעזרו לשפר את תפקודם ההורי ואת ההתמודדות עם האתגרים הרבים שמעמידה בפניהם ההורות.

לא מעט הורים עשויים להיתקל בקשיים שונים ומגוונים במהלך גידול ילדיהם. יהיו הורים שייתקלו בקושי משמעותי בהצבת גבולות וייאלצו להתמודד עם בעיות התנהגות, חוסר שיתוף פעולה, אלימות וכדומה. מנגד, הורים אחרים יימצאו עצמם מתמודדים עם קשיים רגשיים של ילדיהם, כמו למשל חרדה, דיכאון או קשיי וויסות. יהיו כאלה שתלווה אותם תחושה כללית כי הם אינם שבעי רצון מהתפקוד ההורי שלהם. מטרתה של הדרכת הורים היא לתת מענה עבור כל אלה, ועוד.

הדרכת הורים היא תהליך ייעוצי בו הורים לילדים ובני נוער מפתחים ורוכשים מיומנויות להתמודדות עם קשייו של הילד והאתגרים היום-יומיים שמייצרת ההורות. על מנת שתהליך הדרכת ההורים יהיה אופטימלי, מומלץ כי שני ההורים ייקחו חלק בתהליך ההדרכה, זאת על מנת לבסס קו אחיד בהתמודדות ההורית מול הילד. יחד עם זאת, גם אם רק אחד מההורים ישתתף בהדרכה, היא עשויה להיות משמעותית ולייצר שינוי בדפוס ההתנהגות ההורי.

לרוב, כאשר ילדים מגיעים לטיפול פרטני , ההורים יתבקשו לקחת חלק בהדרכת הורים במקביל לטיפול בילדם, על מנת שההורים יוכלו להיות חלק מהתהליך הטיפולי ולעזור לילד ליישם את המיומנויות והתובנות שרכשו בטיפול, בסביבה היומיומית שלו.ישנם מקרים בהם הדרכת הורים תתקיים מבלי שהילד יהיה בטיפול – למשל במקרים בהם מדובר בילד צעיר מאוד או ילד המסרב לקבל טיפול. גם אם הילד אינו ״בר טיפול״ עדיין ניתן לחולל שינוי עבורו, דרך הדרכת ההורים.

בתחילת תהליך ההדרכה, מקובל לבצע הערכה של הבעיות איתם מתמודדים ההורים בבית ולהגדיר, יחד עם המטפל, מטרות שההורים היו רוצים להשיג באמצעות ההדרכה. ההורים מגדירים מהן ההתנהגויות הבעייתיות שהיו רוצים לחולל בהן שינוי (שלהם או של ילדיהם) ומנסחים מטרות שהיו רוצים להשיג בעזרת ההדרכה. בהתאם להתנהגויות הבעייתיות שההורים העלו ולמטרות אותן הם מבקשים להשיג, נבנית תוכנית התערבות המתמקדת במתן כלים פרקטיים להתמודדות עם נקודות הקושי. הבחירה בין לטיפול פרטני להדרכת הורים נובעת בעיקר מהעדפות ההורה, אך ברוב המקרים

מומלץ כי כל טיפול פרטני בילד צעיר ילווה בהדרכת הורים לילדים, או לכל הפחות במעורבותם ועדכונם במהלך הטיפולי. כאשר מדובר בבני נוער אשר מעוניינים בקבלת טיפול ומראים שיתוף פעולה, מעורבות ההורים קריטית פחות. זאת, למעט מקרים בהם נשקפת לילד סכנה.

כאשר מדובר בבני נוער אשר מעוניינים בקבלת טיפול ומראים שיתוף פעולה, מעורבות ההורים קריטית פחות. זאת, למעט מקרים בהם נשקפת לילד סכנה.

ההדרכה מיועדת להורים לילדים ולמתבגרים. ההדרכה מתקיימת בקליניקה שלי בקרית השרון, נתניה או בזום. תדירות ההדרכה הינה לפי צרכי ההורה. משך ההדרכה 45-60 דקות.

עלות ההדרכה הינה למפגש.