טיפול באמצעות מציאות מדומה

מציאות מדומה היא עולם וירטואלי הנבנה באמצעים טכנולוגיים, באופן כה מפורט שמי שנכנס לתוכו, באמצעות הציוד המתאים, מרגיש שהוא נמצא  בתוך עולם אמיתי, זאת מכיוון שהחושים האנושיים מקבלים את הגרייה הטכנולוגית באופן כמעט מלא.

טיפול נפשי באמצעות מציאות מדומה שואף ליצור עבור המטופל מרחב התנסותי, עולם חושי ותפיסתי אינטראקטיבי, בו ניתן לחוות חשיפה טיפולית לגירויים מעוררי חרדה.  

באמצעות השתקעות (Immersion), הטיפול במציאות מדומה מכניס את המטופל היישר אל תוך עולם ממוחשב שפותח בקפידה על מנת לחשוף אותו באופן הדרגתי לגירויים שליליים, אשר מאפשרים לו אט אט לפתח מולם עמידות וחוסן רגשיים,  דרך הסחה, הקהיה שיטתית והכחדת התניות שיוצרות מצוקה

החשיפה לגירויים הנדרשים היא הדרגתית ומותאמת אישית, והטיפול משולב בשיחות עם המטפל לפני, אחרי ולעתים גם במהלך החוויות הווירטואליות, על מנת שהמטופל יעבד את הדברים באופן הבריא לו ביותר.

טיפול באמצעות מציאות מדומה מהווה בדרך כלל חלק מהתערבות טיפולית כוללת יותר. הטיפול הנלווה עשוי להיות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או טיפול רגשי

באמצעות המציאות המדומה המטופל נחשף בהדרגה לגירויים השליליים שעמם הוא נדרש להתמודד, כאשר החשיפה לפחדיו הגדולים ביותר בסביבה שאיננה מאיימת מסייעת לגופו ולמוחו להתרגל לנוכחותם, עד שלא יעוררו יותר תחושות של חרדה ופחד בעולם האמיתי. 

המטפל שעושה שימוש בשיטה ילווה את המטופל בכל סצנה אותה יחווה, בנוסף לשיחות לפני ואחרי התרגול.

בנוסף, טיפול באמצעות מציאות מדומה משמש למגוון מטרות נוספות מלבד חרדות. הטיפול עוזר בהתמודדות עם לחצים וויסות רגשות בכך שיוצר סביבה מרגיעה ומציאת מקום בטוח, המאפשר למטופל להירגע ולצבור כוחות להמשך עבודה טיפולית.

כמובן שראשית נדרשת שיחת הכנה שמטרתה להבין את מהות הבעיה על מנת לקבוע ולהתאים את התכנית הווירטואלית המתאימה ביותר.

כאמור, הטיפול באמצעות מציאות מדומה לרוב משולב עם טכניקות טיפוליות נוספות כגון טיפול רגשי דינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בביופידבק ועוד.

הטיפולים מתקיימים בקליניקה שלי בקרית השרון, נתניה. הטיפול מתקיים פעם בשבוע בשעה קבועה למשך 45 דקות.

עלות הטיפול: למפגש.