ביופידבק, או משוב ביולוגי, היא שיטת טיפול המכוונת לשיפור השליטה בתגובות פיסיולוגיות הקשורות במצבים פסיכולוגיים שונים. זאת, באמצעות שימוש במערכת אלקטרונית המספקת למטופל משוב על תפקודו הפיסיולוגי באופן שמאפשר לו לווסת את תגובותיו הגופניות וכך להשפיע גם על מצבו הרגשי-קוגניטיבי. הטיפול באמצעות ביופידבק הוכח כיעיל לטיפול במגוון מצבים פסיכולוגיים ורפואיים שביניהם הפרעות חרדה שונות, לחץ ומתח, מיגרנות, בעיות פסיכוסומטיות, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

הטיפול באמצעות ביופידבק יוצא מהנחה כי רגשות, מחשבות ותגובות גופניות משפיעים ומושפעים זה על זה. זוהי הנחה אליה קל להתחבר מבחינה אינטואיטיבית: כמעט כל אחד מאתנו חווה לאורך חייו מצבים בהם לחץ ומתח (למשל, לקראת מבחן או דייט) לוו גם בתסמינים גופניים (למשל, "פרפרים בבטן"), או מצבים בהם תחושות גופניות בלתי נעימות עוררו גם תחושות ומחשבות בלתי נעימים ("מה קורה לי? אולי אני מפתח איזו מחלה קשה?"). קשר עמוק זה בין גוף לנפש אינו רק הגיוני מבחינה אינטואיטיבית אלא גם מבחינה הישרדותית-אבולוציונית: כאשר הגוף שלנו שולח לנו אותות המעידים על איום פנימי (כאב) או חיצוני (תוקף פוטנציאלי, סכנת נפילה), המוח שלנו קולט את האותות ומתרגם אותם לחווית פחד ולחץ אשר מאפשרת לנו להיערך טוב יותר לאיום. אך מה קורה כאשר הגוף שלנו מאותת ומתריע מפני סכנה גם במקרים בהם לא נשקפת לנו סכנה של ממש?

במקרים אלו, התגובה הגופנית האוטומטית שלנו לא תשרת אותנו כראוי, אלא תייצר "הזעקות שווא" אשר ייצרו מעגל שלילי בו תגובות גופניות "שגויות" ייצרו תחושות חרדה אשר יחמירו בתורן את דריכות הגוף לסכנה וחוזר חלילה. מצב זה, על פי הנחת הבסיס של הטיפול באמצעות ביופידבק, אחראי למגוון קשיים רגשים שביניהם מתח, לחץ וחרדה, ולהחמרה בסימפטומים גופניים (למשל, במקרים של תסמונת המעי הרגיז או זעת יתר).

בהתאם לתפיסה זו, הטיפול באמצעות ביופידבק פותח כשיטה המבוססת על ההנחה כי הגברת השליטה בתפקודים גופניים יכולה לשפר באופן משמעותי את התפקוד הרגשי, הקוגניטיבי והגופני. זאת, באמצעות חיזוק השליטה במסרים השגויים, המוגזמים ו/או הבלתי מדויקים אשר גופנו מעביר למוחנו במקרים מסוימים. רובנו נוטים לחשוב כי תגובותינו הגופניות אינן מצויות בשליטתנו אך הטיפול באמצעות ביופידבק מצביע על כך שקבלת משוב על תפקודינו הגופניים יכול לחזק באופן משמעותי ביותר את יכולת השליטה והוויסות שלנו.

הטיפול באמצעות ביופידבק מבוסס על חיבור של האדם למערכת אלקטרונית המספקת משוב בזמן אמת על תפקודים גופניים שונים שביניהם מתח השרירים, הזעה, מהירות הדופק, חום הגוף, לחץ הדם וכן הלאה. המשוב מוצג למטופל באופן נגיש ויזואלית המסייע לו לקלוט בקלות ובמהירות את משמעות המידע. כך, למשל, מערכות ביופידבק רבות רבות עושות שימוש בייצוג ויזואלי של בלון: כאשר המערכת קולטת כי המטופל דרוך ומתוח מבחינה פיסית (למשל, שריריו מתוחים מאוד והדופק שלו גבוה) הבלון עף גבוה על צג המחשב, וככל שהמטופל מרפה את שריריו ונרגע, כך הבלון צונח לתחתית הצג. מערכות ביופידבק אחרות עושות שימוש בגרפים קלים להבנה או בצלילים אשר גובהם משתנה בהתאם לשינויים במדדים הפיסיולוגיים הרלוונטיים. כך, המטופל מקבל משוב רציף ומידי על תגובותיו

הגופניות ואף יכול לחבר אותן לחוויתו הרגשית ("ברגע שחשבתי על המבחן של מחר נלחצתי והבלון עלה למעלה").טכניקת הטיפול באמצעות ביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לקחת אחריות, לרכוש שליטה ולשפר את בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו.

הטיפול מיועד לילדים ומתבגרים. הטיפולים מתקיימים בקליניקה שלי בקרית השרון, נתניה. הטיפול מתקיים פעם בשבוע בשעה קבועה למשך 45 דקות.

עלות הטיפול למפגש.